Novinky
 Kotlina 39 cm teleskopické nohy s tromi polohami.
52,50 € bez DPH 63,- € s DPH
 Kotlík s trojnožkou. Teleskopická trojnožka s poistnou kladkou.
30,- € bez DPH 36,- € s DPH
 Kotlíkový set 20l nerez vysoký
162,50 € bez DPH 195,- € s DPH
 Kotlina 36 cm teleskopické nohy s tromi polohami.
50,- € bez DPH 60,- € s DPH
 Nerezová kotlina vysoká 45cm
145,83 € bez DPH 175,- € s DPH
 Kotlíkový set
95,- € bez DPH 114,- € s DPH
 Grilovacia mriežka
16,67 € bez DPH 20,- € s DPH
Odporúčame
  

Z histórie kotlíkov.

Pridané: 15.01.2017

Zamysleli ste sa niekedy nad tým aká je vlastne história a pôvod kotlíku na guláš? Prečítajte si náš krátky článok a možno budete prekvapení ako dlho kotlíky slúžia ľudstvu.

Kotlík na guláš, staroveký pomocník

 

Býva nenápadným hrdinom mnohých osláv a často tiež neprávom opomínaným, podstatným detailom pre prípravu všetkými chváleného jedla – kotlík na guláš. Možno ste nikdy nerozmýšľali, že ten úplne obyčajný kotlík, v ktorom si s rodinou, alebo partiou varíte vaše obľúbené jedlá, má dlhú a bohatú históriu a je už oddávna neoceniteľným pomocníkom ľudstva.

 

Prvotný pôvod kotlíku je žiaľ prakticky nedohľadateľný. Vyskytuje sa v kronikách národov naprieč celým svetom. Ak sa však zameriame na kotlíky tak ako ich poznáme dnes, pátranie nás zavedie vlastne celkom neďaleko, konkrétne do Maďarska.

 

Tu sa cca v 10 storočí nášho letopočtu vynára predchodca dnešných kotlíkov. Býval neoddeliteľným spoločníkom kočovného kmeňa Hunov, ktorý je nám z dejepisu určite dobre známy. Samozrejme v tom čase ešte o kovových kotlíkoch, nieto ešte o antikorových, alebo smaltovaných ani nesnívali, najčastejšie ich vyrábali z hliny a s dnešnými kotlíkmi mali spoločný snáď len tvar.

 

Práve s Hunmi a neskôr s ich nástupcami, Maďarmi je história kotlíka spojená snáď najviac. Boli to práve oni kto priviedol varenie v kotlíku priam k dokonalosti. A ak napríklad používate kotlík na varenie gulášu, určite nám dáte za pravdu, že Maďarom je za čo poďakovať. V Maďarsku patrí kotlíková gastronómia doteraz medzi národný folklór  a starší z nás si určite spomenú na termín gulášový socializmus, ktorý vzťah Maďarov k tomuto jedlu a jeho príprave vyjadruje asi najlepšie.

 

Z Maďarska to k nám kotlík s gulášom ďaleko nemali a postupom času sa kultúra varenia jedla v kotlíku nad ohňom pomerne rýchlo rozšírila aj na naše územie. Tak ako v zahraničí, aj u nás sa postupom času a vývojom pecí, rúr a sporákov stalo z nutnosti varenia v kotlíku nad ohňom skôr príjemná kratochvíľa, ale aj dnes môžeme bez preháňania tvrdiť, že cez víkendy na chatách a chalupách varenie jedla v kotlíkoch spoľahlivo funguje a počas leta snáď aj vyhráva nad akýmkoľvek iným spôsobom varenia.

 

Hlinené kotlíky našťastie ostali v histórii a vy si dnes môžete vybrať z množstva tvarov a typov kotlíkov. Od smaltovaných kotlíkov, cez medené kotlíky až po kotlíky z nerezu, antikorové kotlíky, alebo liatinové kotlíky, každý si vyberie podľa svojich chutí preferencií a samozrejme odporúčaní priateľov a majstrov vo varení gulášu.

 

Ak si teda najbližšie budete variť guláš, alebo iné jedlo v kotlíku, alebo si budete chcieť nejaký ten kvalitný kotlík kúpiť, tak si spomeňte, že si nekupujete len obyčajný hrniec ale podstatnú súčasť vývoja ľudstva.

 

 


Späť na zoznam článkov
Copyright 2015 - 2019 © topkotliky.sk