V kotline vieme zakúriť dvoma spôsobmi. Keď patríte ku klasikom, najskôr zvolíte kúrenie drevom. Ide o tradičný a najpoužívanejší spôsob kúrenia v kotline. Navyše zvuk praskajúceho dreva je veľmi ukľudňujúci a pridáva na príjemnej atmosfére počas varenia. Do popredia sa ale dostáva šikovnejší a pre niektorých z vás komfortnejší spôsob kúrenia pomocou plynových horákov. Výhodou týchto horákov je stabilný plameň pod kotlíkom po celý čas prípravy pokrmu. Ďalšou neodškriepiteľnou výhodou je zvnútra čistá kotlina, ktorá tým, že sa v nej nezakladá oheň z dreva alebo uhlia vydrží dlhšie.

Aký plynový varič vybrať pod kotlík?

Ak ste si zvolili druhý variant kúrenia pod kotlíkom, treba zvážiť základné aspekty. V prvom rade záleží natom či máme otvorené alebo uzavraté ohnisko.Otvorené ohniská sú také, kde je kotlík voľne zavesený nad ohňom.

Pri takomto type kotlíkového setu doporučujeme zvoliť varič so stoličkou, ktorý má vďaka štyrom pilierom perfektnú stabilitu. Výhody plynových horákov nájdeme najmä pri kempovaní, kde si naňho viete jednoducho položiť panvicu, alebo aj kotlík a jedlo v rýchlosti prihriať.Pod gulášový kotlík do 20 až 30L vám úplne postačí varič s výkonom 3kW.

Pri uzavretom ohnisku, medzi ktoré patrí gulášová kotlina, je treba pri výbere brať ohľad na priemer kotliny. Pri objeme kotlíka od 8-13L sa používajú kotliny s primerom 31cm a 36cm. V týchto prípadoch je lepšie zvoliť plynový horák s rovným telom a polkruhom na konci, ktorého priemer je 16cm alebo 25cm. Pod 16-30L kotlíky, kde sa používajú paráky s priemerom 39cm - 45 cm, sa najčastejšie používa liatinový horák CAST IRON GUN s výkonom 5.5 kW .

Plynový horák Cast Iron Gun

Plynové horáky pod zabíjačkové kotliny

Nato, aby sme pripravili pokrmy v 50 až 100L litrový kotloch už treba použiť výkonnejší horák. Liatinový štít s nerezovou stoličkou s výkonom 8,5kW je na tento účel dostačujúci. Jeho štvorcový tvar zaručí stabilitu v kotline a nemusíte sa báť žiadnych nepríjemných situácií s jeho prevrhnutím.

Liatinové horáky so stoličkou a panvicou

Rozhodli ste sa grilovať? Liatinové a grilovacie panvice sú výbornými pomocníkmi práve na tieto kulinárske príležitosti. Panvice je možné skombinovať s kotlinami, ale aj s plynovými stoličkami. Takáto kombinácia je skvelý doplnok na záhrady a chaty, pričom si jedlo ugrilujete behom pár minút.

Liatinový horák so stoličkou a panvicou

Diskusia