Kotlíkové sety
Milí priatelia,
padla vám do oka u suseda na záhrade? Ostali ste očarení a skrsla vám v hlave myšlienka, že aj vy JU musíte mať? Nazvime JU pravým menom. Reč je o kotlíkovej súprave, ktorá predstavuje dokonalý nástroj na relax. Vonku je krásny jarný deň a vy viete, že s touto súpravou a pivkom si ho dokážete urobiť ešte krajším. Ak sa chystáte zákupiť kotlíkovy set, máme tu pre vas pár tipov a rád, pre ktorý set sa rozhodnúť.
Akú veľkú kotlíkovú súpravu si vybrať?
Táto otázka je asi najčastejšia. Odpoveď na ňu ale pozná iba zákazník, pretože práve on má predstavu, pre koľko ľudí ide variť guláš. Do kategórie najpredávanejšie kotlíkové súpravy patria sety v objeme 20L, 25L a 30 L. Ceny setov sú prijateľné a objemovo sú zdatné aj na väčšie akcie. Kotlíky s kotlinami sme nakombinovali tak, aby sme vyhoveli aj tým najnáročnejším. Niektoré sme obohatili a pridali k nim paella panvicu, servírovacie kotlíky či kôš do kotla.
Kotlík s kovovu, smaltovanou či nerezovou kotlinou?
V krátkosti si povieme niečo o typoch kotlín. Štandardne najpredávnejšia kombinácia je kotlík s kovovou kotlinou. Takýto set je cenovo dostupný a jeho životnosť je slušná, pretože kotliny sú vyrábané z plechu hrubého 1 mm. Začali sme klasickou kovovou kotlinou, ktorá má na sebe základny náter a ten sa po pár použitiach vypáli. Nemá funkciu ochranného náteru pri používaní, takže kotlina plní svoj účel naďalej. Kovové kotliny sa vyrábajú v piatich základných veľkostiach, a preto sa dá skombinovať s ktorýmkoľvek kotlíkom alebo paella panvicou.
Smaltované kotliny sú cenovo o niečo drahšie, no ich prevedenie a spracovanie pôsobí kvalitnejšie. Smalt aj po viacerých rokoch používania nezmení farbu a pri dobrej údržbe vyzerá stále ako nový. Smaltovaná úprava znamená aj to, že manipulácia s ňou musí byť opatrnejšia. Ak dôjde k mechanickému poškodenie štruktúry smaltu, začne sa lúpať. Pod smaltom sa nachádza železné telo kotliny, ktoré potom môže začať korodovať. Smaltované kotliny je možné kombinovať s rôznymi kotlíkmi, podobne ako pri kovovej kotline.
Kombinácie kotlíkov s nerezovými kotlinami patria medzi najdrahšie, no má to svoje opodstatnenie. K nerezovej kotline sa vôbec nemusíte správať obozretne, jej vzhľad sa nezmení. Nevadí jej ani nevhodné skladovanie, ani menší "ťukanec" jej neublíži. Podobne ako u ostatných typoch sa vyrába v piatich základných veľkostiach a o kombinácie s kotlíkmi vôbec nie je núdza.
Paráky pod kotlíky z 2mm silného plechu
Nebaví vás každý rok či dva kupovať novú plechovú kotlinu, lebo už nezvláda nápor, ktorý na ňu vyvíjate čoraz častejšie? Štandardne sa kovové kotliny vyrábajú s hrúbkou plechu 1mm, no vydržia aj pri častom používaní?
Na tieto otázky vám odpovieme v nasledujúcom článku.
Aký parák pod kotlík zvoliť?
Mnohí z vás stoja pri kúpe kotlíkového setu pred základnou otázkou, akú gulášovú kotlinu zvoliť?
Klasickú kovovú s náterom odolným proti žiaru či so smlatovaným povrchom alebo peknú nerezovú s hrúbkou steny1,5mm ?