Zosilnené alebo hrubostenné kotlíky na guláš.

V ponuke rôznych internetových predajcov nájdete samostatné nerezové kotlíky alebo kotlíky v súpravách. Často predajcovia udávajú že sa jedná o „zosilnené“ kotlíky s hrúbkou steny 0,8 mm alebo hrubostenné kotlíky s hrúbkou steny 1,2 mm. Je to však naozaj pravda?

V tomto článku si vysvetlíme zakladaný ale dôležitý rozdiel medzi zosilneným a hrubostenným nerezovým kotlíkom. Objasníme si aj skutočné hrúbky nerezového plechu pri týchto kotlíkoch. Je prinajmenšom zvláštne, no výrobcovia často menili hrúbku plechu z ktorého boli kotlíky vyrábané. Niektorí predajcovia však majú udávané hrúbky kotlíkov ešte v starých hodnotách kde udávajú o 0,1 - 0,2  mm hrubší plech. 

 

Približne do roku 2017 sa dal rozdiel v hrúbke plechu rozoznať aj voľným okom. Nerezové kotlíky hrubé 1mm, mali držiak madla prinitovaný dvomi nitmi. Oproti tomu kotlíky s hrúbkou steny 0,8 mm tieto nity nemali. Ak ste oba kotlíky držali v ruke, bolo cítíť aj rozdiel vo váhe. Viac informácií na túto tému a pár fotiek nájdete v našom článku o novej produktovej rade nerezových kotlíkov.

 

V priebehu roku 2017 však výrobca začal nitovať obruče (rúčky na uchopenie kotlíkov) aj na tenšie kotlíky a tak jediný rozdiel je už len vo váhe, inak sú obe hrúbky na pohľad totožné. Kotlíky sa predávajú ako „zosilnené“ no na niektorých weboch sa udáva  0,8 mm a niekde zase 0,7 mm. No stále sa jedná o totožný tovar. Problém je vtom, že výrobca chce ako každý ušetriť a  cca každé dva roky uberá na hrúbke steny kotlíka.  Hrubostenné kotlíky mali naozaj hrúbku 1,2 mm no v roku  2017 sa aj u nich hrúbka zmenila na 1 mm. 

       

Na trhu sú dostupné aj nerezové kotlíky hrubé 1,5 mm, tiež majú lesklý povrch ale nie sú vyrábané strojovo ale ručne a na dotyk je jasne cítiť rozdiel vo váhe. Ak si zakúpite hrubostenný kotlík treba sa o neho starať tak isto ako keby ste maly smaltovaný, pretože hrubšia stena ho nerobí nesmrteľným.

Diskuse