Ste majiteľom kotliny pod kotlík alebo rozmýšľate o jej kúpe? Viete akým spôsobom v kotline regulovať silu a intenzitu plameňa? Stručné informácie nájdete v článku.

Ako rýchlo sa nám uvarí guláš v kotlíku záleží od viacerých faktorov. Samozrejme je to veľkosť samotného kotlíku, no v neposlednom rade celkový čas ovplyvní aj intenzita plameňa.


Tu nám možno príde na um myšlienka s jednoduchou rovnicou: malý plameň = dlhý čas varenia a naopak veľký plameň = krátky čas varenia. Je to naozaj tak?

oheň v koltine_1

Áno aj nie. V zjednodušenom pohľade je to pravda, no tá skutočná pravda ako tu už často býva, je niekde uprostred. Rozložiť v kotline obrovský oheň a naivne dúfať, že o pár minút budeme mať chutný guláš je trúfalé a nesprávne. Čo tým dosiahneme? No minimálne riadne pripálený povrch kotlíku a suroviny, ktoré sme použili na varenie budú...diplomaticky to nazvime...ťažko stráviteľné. A to už neberieme do úvahy také, na prvý pohľad neviditeľné „drobnosti“ ako je razantne znížená životnosť kotliny a aj samotného kotlíku ak sa nepoučíme a budeme tento štýl varenia praktizovať opakovane.

 

Teraz sa pozrieme na druhú možnosť. Máme čas, v kotlíku je všetko pripravené a my s dobrým úmyslom šetriť kotlík, kotlinu rozložíme plamienok o veľkosti väčšej sviečky. Deň nám krásne plynie, nálada je výborná, sme vonku...a o to predsa ide...len ten guláš je stále akýsi studený, v tom lepšom prípade sa z kotlíku mierne parí, no k bodu varu nám stále pár stupňov chýba. A v hlavách prítomných sa čoraz viac objavuje otázka, že čo to vlastne bude dnes na večeru?

 

Poďme sa teda rýchlo pozrieť na „zlatú strednú cestu“ Kotliny pod kotlík ponúkané v našom e-shope sú bez priamej možnosti regulácie prístupu vzduchu k ohňu, čo však neznamená, že nebudeme mať vôbec žiadnu kontrolu nad intenzitou plameňa.


Všetci chatári, chalupári a gulášmajstri dobre vedia, že v tomto prípade vieme jednoducho a najlepšie kontrolovať intenzitu plameňa v kotline veľkosťou prikladaného dreva. To znamená, že ak chceme silný plameň, prihodíme viac menších a suchých polienok, naopak veľkým kusom dreva docielime menší plameň. Drevo by však nemalo byť príliš vlhké, pretože v opačnom prípade bude vedľajším efektom  dokonalé zaúdenie prítomných...

 

Viac o kotlinách pod kotlíky sa dočítate napriklad aj v našom blogu.

Diskusia