Novinky
 Kotlina 31 cm teleskopické nohy s tromi polohami.
47,50 € bez DPH 57,- € s DPH
 smaltovaná kotlina na vysokých nožičkách
65,- € bez DPH 78,- € s DPH
 Kotlíkový set
95,- € bez DPH 114,- € s DPH
 Kotlíkový set 14L
170,83 € bez DPH 205,- € s DPH
 Kotlina 45 cm teleskopické nohy s tromi polohami.
57,50 € bez DPH 69,- € s DPH
 Nerezová kotlina vysoká 39cm
137,50 € bez DPH 165,- € s DPH
 Kotlík s trojnožkou. Teleskopická trojnožka s poistnou kladkou.
30,- € bez DPH 36,- € s DPH
 Kotlíkový set s nerezovou kotlinou a medeným kotlíkom
275,- € bez DPH 330,- € s DPH
Odporúčame
  

Intenzita ohňa v kotline - ako na to

Pridané: 04.07.2017

Ste majiteľom kotliny pod kotlík alebo rozmýšľate o jej kúpe? Viete akým spôsobom v kotline regulovať silu a intenzitu plameňa? Stručné informácie nájdete v článku.

Ako rýchlo sa nám uvarí guláš v kotlíku záleží od viacerých faktorov. Samozrejme je to veľkosť samotného kotlíku, no v neposlednom rade celkový čas ovplyvní aj intenzita plameňa.


Tu nám možno príde na um myšlienka s jednoduchou rovnicou: malý plameň = dlhý čas varenia a naopak veľký plameň = krátky čas varenia. Je to naozaj tak?

oheň v koltine_1

Áno aj nie. V zjednodušenom pohľade je to pravda, no tá skutočná pravda ako tu už často býva, je niekde uprostred. Rozložiť v kotline obrovský oheň a naivne dúfať, že o pár minút budeme mať chutný guláš je trúfalé a nesprávne. Čo tým dosiahneme? No minimálne riadne pripálený povrch kotlíku a suroviny, ktoré sme použili na varenie budú...diplomaticky to nazvime...ťažko stráviteľné. A to už neberieme do úvahy také, na prvý pohľad neviditeľné „drobnosti“ ako je razantne znížená životnosť kotliny a aj samotného kotlíku ak sa nepoučíme a budeme tento štýl varenia praktizovať opakovane.

 

Teraz sa pozrieme na druhú možnosť. Máme čas, v kotlíku je všetko pripravené a my s dobrým úmyslom šetriť kotlík, kotlinu rozložíme plamienok o veľkosti väčšej sviečky. Deň nám krásne plynie, nálada je výborná, sme vonku...a o to predsa ide...len ten guláš je stále akýsi studený, v tom lepšom prípade sa z kotlíku mierne parí, no k bodu varu nám stále pár stupňov chýba. A v hlavách prítomných sa čoraz viac objavuje otázka, že čo to vlastne bude dnes na večeru?

 

Poďme sa teda rýchlo pozrieť na „zlatú strednú cestu“ Kotliny pod kotlík ponúkané v našom e-shope sú bez priamej možnosti regulácie prístupu vzduchu k ohňu, čo však neznamená, že nebudeme mať vôbec žiadnu kontrolu nad intenzitou plameňa.


Všetci chatári, chalupári a gulášmajstri dobre vedia, že v tomto prípade vieme jednoducho a najlepšie kontrolovať intenzitu plameňa v kotline veľkosťou prikladaného dreva. To znamená, že ak chceme silný plameň, prihodíme viac menších a suchých polienok, naopak veľkým kusom dreva docielime menší plameň. Drevo by však nemalo byť príliš vlhké, pretože v opačnom prípade bude vedľajším efektom  dokonalé zaúdenie prítomných...

 

Viac o kotlinách sa dočítate napriklad v tomto článku.


Späť na zoznam článkov
Copyright 2015 - 2019 © topkotliky.sk