Prečítajte si niečo z histórie smaltovania, dozviete sa čo všetko sa v minulosti smaltovalo a ako dlho vlastne naši predkovia smalt ako taký používali. A potom sa možno pustíte do varenia... :)

Smaltované hrnce dnes používame denne, kým sa však technológia dostala na súčasnú úroveň prešlo si smaltovanie rôznymi etapami. História smaltovania je poriadne dlhá a hoci sa presne nevie, kde a kedy smaltovanie vzniklo, podľa archeologických vykopávok ľudia veci smaltovali už tisíce rokov pred našim letopočtom. Spočiatku smaltovanie slúžilo najmä na zdobenie okrasných prvkov na šperkoch. Ako povrchová úprava kovov na ochranu pred koróziou a inými nepriaznivými vplyvmi sa začalo využívať až oveľa neskôr.

V súčasnosti sa predpokladá, že so smaltovaním začali starovekí Číňania a Gréci, niekedy v období okolo roku 1600 pred Kristom. O tom, že sa niekedy budú vyrábať smaltované hrnce sa im však zrejme ani nesnívalo. Naši predkovia využívali smalt stále ako tradičnú zdobiacu techniku.

Smaltovanie sa postupne posúvalo smerom k Európe, hoci úplne preraziť sa mu podarilo až zhruba v 7 storočí nášho letopočtu, kedy sa rozšírilo najmä vďaka križiackym výpravám. Z tohto obdobia sa zachovalo množstvo smaltovaných šperkov, rukovätí, zbraní a ďalších zdobených kúskov.

V ďalších storočiach sa technológia smaltovania ustálila na štyroch 4 metódach:

  • Smalt vlievaný
  • Smalt ohraničený
  • Smalt priesvitný
  • Smalt maľovaný.

Využitie smaltu ako povrchovej úpravy kovov, výrazne ovplyvnil rok 1863 a vynález Siemens-Martinovej technológie, ktorá umožnila lisovať zložité tvary zo železného plechu. Smaltovalo sa zrazu takmer úplne všetko, železné nádoby na vodu, pekáče, vedrá, aj celé liatinové vane na kúpanie. Príjemným benefitom bolo aj to, že výrobky bolo možné zdobiť keramickými farbami. Práve dekorovanie veľmi pomohlo šíreniu smaltovaných výrobkov.

Najväčší pokrok vo svojej histórii však smaltovanie zažilo s príchodom 20. storočia. Môže za to predovšetkým rozvoj tzv. bieleho smaltu. Ten je špecifický tým, že veľmi dobre kryje materiál čím umožnil výrazne znížiť hrúbku nánosov smaltu na výrobkoch. Tento „objav“ umožnil aj nanášanie smaltu priamo na plech a čím výrazne znížil výrobné náklady. Odpadlo tak aj výlučne ručné nanášanie smaltu, ktoré bolo nahradené strojovým nanášaním na automatických linkách.

Na Slovensku má smaltovanie taktiež svoju tradíciu. Každý z nás si určite pamätá z detstva smaltované hrnce u starých rodičov. V tej dobe to bola skôr nutnosť, ako rozmar, no dnes, s príchodom kvalitnejších smaltovacích technológií, už sú kvalitné smaltované hrnce nielen vítaným pomocníkom, ale aj peknou dekoráciou každej kuchyne.

Pokiaľ aj vy hľadáte kvalitné hrnce, pozrite si našu ponuku smaltovaných hrncov rôznych veľkostí, alebo tiež sady smaltovaných hrncov, ktoré vám dobre poslúžia pri príprave akéhokoľvek jedla.

Diskusia